Ο Αιγινιακός ελπίζει, η Βέροια αποκλείστηκε

Προσοχή: ανοίγει σε νέο παράθυρο. PDFΕκτύπωσηE-mail

Μεγάλη έκπληξη έκανε ο Αιγινιακός στην 2η ημέρα του 5ου ομίλου (Β΄ φάση) του κυπέλλου Ελλάδας), καθώς κατάφερε να νικήσει 1-0 εκτός έδρας τη Βέροια

και απέκλεισε από τη συνέχεια της διοργάνωσης τη «βασίλισσα» του Βορρά.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημειώθηκε στο 84΄ όταν σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, που με αυτό το τρίποντο συνεχίζει να ελπίζει στην πρόκριση, ο Ζούρκος κατάφερε να σκοράρει με πλασέ.

ΒΕΡΟΙΑ (Θωμάς Γράφας): Καντιμοίρης, Βασιλαντωνόπουλος, Ασίγκμπα (73΄ Μελίσσης), Άρτσε (64΄ Σισίνιο), Σαρπόνγκ, Μαλόν, Καλί, Λινάρδος, Μπαλάφας (83΄ Παπαστεριανός), Βίτι, Χαροντάκης.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Τόλιος, Πασαλίδης, Ζούρκος, Ζγκούρι, Παπουτσογιαννόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Πατράλης, Κυζιρίδης (68΄ Γκατζολάρι), Λιόλιος, Ονουάτσι (73΄ Ρανγκέλοφ), Γκούρτσας.

Να θυμηθούμε την εξέλιξη του αγώνα:

Ξεκίνησε η αναμέτρηση
Συμπληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο  χωρίς κάποια μεγάλη φάση έως τώρα.

23' Η Βέροια έχει 78% κατοχή σε αυτό το πρώτο 25λεπτο αλλά ακόμα δεν έχει απειλήσει την εστία του Αιγινιακού.
28'  Ο Λινάρδος με σουτ θα απειλήσει για πρώτη φορά την εστία του Αιγινιακού αναγκάζοντας τον Τόλιο να διώξει σε κόρνερ.

34' Δοκάρι για την Βέροια με τον Λινάρδο. Μετά από κόρνερ από τα δεξιά ο Λινάρδος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα αρχικά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τόλιου και εν συνεχεία έξω.

41' Έχει ανεβάσει την απόδοση του ο Αιγινιακός στα τελευταία λεπτά.

44' Σέντρα του Σαρπόνγκ και κεφαλιά από τον Μπαλάφα με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Τόλιου και να φεύγει έξω. Δεύτερο δοκάρι για τους γηπεδούχους.

Ημίχρονο στην Ημαθία, στο 0-0 η Βέροια με τον Αιγινιακό.
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στη Βέροια.

64' Αλλαγή για την Βέροια με τον Άρτσε να δίνει τη θέση του στον Σισίνιο.

68' Ο Ασίγκμπα έχασε την επαφή με την μπάλα και έπεσε πάνω στον Ζγκούρι, πέναλτι για τον Αιγινιακό το οποίο όμως δεν έδωσε ο ρέφερι της αναμέτρησης.

71'Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Μέσα ο Ρανγκέλοφ εκτός ο Ονουάτσι.

73'Αλλαγή για την Βέροια μέσα ο Μελίσσης εκτός ο Ασίγκμπα.

84' ΓΚΟΛ Βέροια-Αιγινιακός 0-1 (Ζούρκος) Η ομάδα του Αιγινιακού έκλεψε την μπάλα και βγήκε ωραία στην αντεπίθεση με συνεχόμενες πάσες με την μπάλα να φτάνει στον Ζούρκο ο οποίος με ένα όμορφο πλασέ θα ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

89' Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στην αναμέτρηση.

Τελικό αποτέλεσμα στην Βέροια με τον Αιγινιακό να παίρνει τη νίκη με το γκολ του Ζούρκου στο 84' της αναμέτρησης.

Βέροια: Καντιμοίρης, Μαλόν, Καλί, Ασίγκμπα, Βασιλαντωνόπουλος, Λινάρδος, Άρτσε, Μπαλάφας, Σαρπόνγκ, Βίτι, Χαροντάκης.

Αιγινιακός: Τόλιος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πασαλίδης, Παπουτσογιανόπουλος, Πατράλης, Κυζιρίδης, Γκούρτσας, Ζούρκος, Ονουάτσι, Ζγκούρι.